Працівники Донецького обласного управління водних ресурсів, віддаючи шану Великому Кобзарю, приймуть участь у святковій ході.

Працівники Донецького обласного управління водних ресурсів, віддаючи шану Великому Кобзарю, приймуть участь у святковій ході.

Тарас Григорович Шевченко народився (25 лютого) 9. березня 1814 року в Київській губернії в селі Моринці, в сім'ї кріпосного селянина. Дитячі роки його пройшли в рідному селі, потім в селі Кирилівка. Рано осиротів, він пізнав безправну частку кріпака. Грамоті його навчав сільський дяк. У 1828 році Шевченко потрапив в служіння до поміщика Енгельгардта. Виявивши здібності хлопчика до малювання, Енгельгардт вирішив зробити з нього домашнього живописця і послав його в 1832 році в навчання до художника В. Ширяєва.

У 1836 році Шевченко познайомився з Брюлловим, Григоровичем, Жуковським, які вирішили звільнити молодого художника з кріпацтва. У 1838 році портрет Жуковського, написаний Брюлловим, був розіграний у лотереї, і на отримані 2500 рублів Шевченко був викуплений у Енгельгардта. У тому ж році був прийнятий в Академію мистецтв. Навчався жадібно, багато читав, вивчав мистецтво, оволодів майстерністю малюнка і живопису. Добре знав творчість українських і російських письменників. У 1840 році в Петербурзі була опублікована перша українська збірка віршів Шевченка - «Кобзар», який почав нову епоху в історії української літератури. Він багато пише. У 1843 році повертається на Україну, спостерігає життя народу, малює, випускає альбом «Мальовнича Україна». У 1844 році Шевченко закінчує Академію мистецтв і знову їде на Україну, вирішивши оселитися в Києві. До цього часу народжуються задуми великих творів викривального характеру: поема (комедія) «Сон» (1844); «Кавказ» (1845); «Єретик». У 1840-і роки він написав безліч прекрасних віршів, що увійшли до збірки «Три літа». У 1846 році вступив в таємне політичне суспільство - «Кирило-Мефодіївське братство», за що за доносом провокатора разом з друзями був заарештований в 1847 і засланий солдатом до Орської фортеці. Незабаром був переведений на півострів Мангишлак Каспійського моря, до Новопетровського укріплення. Тут їм було створено багато пейзажів, портретів, жанрових малюнків. Після смерті Миколи I Шевченко був звільнений за амністією. Друзі домоглися для нього дозволу жити в Петербурзі, і після приїзду туди він виявився в центрі уваги. Зблизився з колом «Современника», «Іскри», з багатьма російськими і польськими революційними демократами (Чернишевським, Курочкіним та іншими). У 1860 році Рада Академії мистецтв надала йому звання академіка по класу гравюри. У 1859-1861 роках Шевченко використав біблійні та євангельські сюжети для втілення революційних ідей. Помер Тарас Григорович Шевченко (26 лютого) 10 березня 1861 року в Петербурзі.

Великий український поет і художник Тарас Шевченко після смерті став знаковою, майже культовою, фігурою у формуванні національної самосвідомості серед української інтелігенції, і його вплив на національну культуру залишається визначальним до сьогодні.

 

Працівники Донецького обласного управління водних ресурсів, віддаючи шану Великому Кобзарю, приймуть участь у святковій ході у місті Слов’янську, 09.03.2017 року.

Державне агентство водних ресурсів

Донецька обласна державна адміністрація

Донецька гідрогеолого-меліоративна експедиція

Слов'янський навчально-консультаційний центр НУВГП